04 okt Matyó és ördög
Matyó hímzést elsőként maga az ördög viselt…. ugyanis nem más, mint a sátán rabolta el télen egy mezőkövesdi lány szívszerelmét. Rimánkodott neki a lány, nagyon hiányzott párja, mire az ördög gúnyos kacajjal azt felelte: akkor látja viszont szerelmét, ha a leány köténykéjében a nyár virágait hozza el neki. Kétségbeesett a lány, honnan szerez virágot a fagyban? Esze azonban nem hagyta cserben: piros fonálból rózsákat hímzett, bimbókkal színesítette a vászondarabot, majd büszkén azt vitte az ördög elé. Az ördög se volt rest: a pár újra boldog lehetett.
Félretéve a matyó eredetlegendát, a messze földön híres hímzésnek így is érdekes története van. A matyó hímzés központja Mezőkövesd és környéke: Tard és Szentistván. Közel 200 éves múltra tekint vissza: kezdetben az ágyakat borító takarót díszítették egyszerűbb virágmintákkal, később az egész térségben elterjedt és egyre nagyobb, látványosabb motívumok jelentek meg. Megbomlott kezdeti szimmetriája is: labdarózsa bimbók, levelek és egyéb minták tarka kesze-kuszasága jellemzi ezt a díszes hagyományt. A XX. század elején megjelenő színes fonalak alapvetően változtatták meg a hímzést is, ahogy a matt pamutfonalakat is felváltották a díszesebb selyem anyagok.
Matyóföldön most is őrzik ezt a szép hagyományt, amire segítségükre van a Matyodesign is: egy olyan cég, aminek sikerült a múltat és a jelent egyesíteni, megőrizni az értékeket, de modernné, mindennapivá tenni a népművészetet. Váczi Rozi és testvére, Bori a gyönyörű Tardon töltötték gyerekkoruk nagy részét, ahol dadák vigyáztak rájuk. A gyerekek matyó rózsák között nőttek fel, pedig akkor még nem is gondolhatták, hogy felnőttként ez nem csak a munkájukká, de a hivatásukká is válik. Egy hirtelen ötlet következtében keresték meg felnőttként a hagyományt ápoló dadáikat, akikkel összefogva létrehozták a Matyodesignt. A nénik vászon helyett mai divatos ruhadarabokra és kiegészítőkre hímzik mintáikat: néhol ragaszkodva a hagyományokhoz, máshol új színeket kipróbálva. A Mayodesign a vásárlók szívébe talált: hamarosan már óriási sikernek örvendett. A Váczi testvérek mögött rengeteg munka, de még több szeretet van, tisztelet a népművészet,az egykori dadák iránt, akiknek munkalehetőséggel köszönik meg a gyerekkori gondoskodást. A ma már Pro bono díjas cég 22 nénit foglalkoztat. Az elkövetkező években céljuk, hogy még letisztultabb kínálattal szolgáljanak magyar és külföldi vevőknek egyaránt.
A Matyodesign termékeit keresd üzleteinkben! (részletek a Kapcsolat menüpont alatt)
Nincs komment