17 máj A Zsolnay története
Budapest legimpozánsabb épületein biztos, hogy találkozol Zsolnay-val. Ő adja a Mátyás-templom összetéveszthetetlen eleganciáját, az Iparművészeti Múzeum híres zöld tetejét, de még az Állatkert Elefántházának ékét is. A Zsolnay porcelán története modern mese a szorgalomról és kitartásról.
A gyár sokáig kézi erőből működött, amíg Zsolnay Vilmos a 19. század közepén átvette bátyjától az üzemet. Az elkövetkező években minden nap hegyeket mozgatott meg: új anyagokkal és technikákkal kísérletezett, amivel végül világhírűvé tette a Zsolnay-t. Az általa használt technika – az eozin – mai napig visszaköszön a Zsolnay edényein, díszein. Ez a színjátszó máz a szecesszió nagy kedvence volt. A Zsolnay 1878-ban megnyerte a Párizsi Világkiállítás aranyérmét és ezzel számos külföldi megrendelőt szerzett a világ minden tájáról.
A gyárat később megannyi veszteség érte: a nagy gazdasági világválság a csőd szélére sodorta a Zsolnay-t is, később pedig a második világháború és az államosítás akadályozta meg a fejlődését. A sok nehézség ellenére a gyár megőrizte hagyományos értékeit és mintáit, melyet szívesen ötvöznek a modern kor követelményeivel.
Nincs komment